çocuklar için resim kursu

Çocuklar İçin Resim Kursu

Çocuğunuzun sanattan en iyi şekilde yararlanmasını ister misiniz? Bırakalım kendi yolunda kendi hızında yaratsın.

Okul öncesi çocuğunuz bir renk karışımı ile parmakla boyama yapıyor. Teşvik etmeye çalışarak, “Ne yapıyorsun?” Diye soruyorsun. ve omuzlarını silkiyor. Siz söyleyene kadar, hiçbir düşünce yapmamıştı.

Küçük çocuklar o anın ustalarıdır – kâğıtlara boya sürdüklerinde hissettiklerini, parıltı serptiğinde nasıl göründüğünü ve bir fırçanın sayfayı geçerken çıkardığı yumuşak sesi bile seviyor, diyor Brooklyn’in kurucusu Amy Yang Design Lab, çocuklar için bir sanat okulu.

Büyük çocuklar ve yetişkinlerin aksine, küçük çocuklar ve okul öncesi çocuklar ne yaptıkları ya da bitmiş bir ürün yaratmaya odaklandıkları konusunda bilinçli değillerdir. Ailelerin kabul etmesi zor olabilir, diyor New York’ta Church Street Müzik ve Sanat Okulu’nun kurucu yöneticisi ve yöneticisi Lisa Ecklund-Flores. Ancak bırakma – ve çocukların yaratma sürecinden keyif almalarına izin vermek – büyük ödüller kazanabilir. “Çocuklar sadece şu anda olmalarına ve kendilerini ifade etmelerine izin verilirse uzun vadede daha iyi olacaklar” diyor.

Neden sanat?

Yaratıcılığı geliştirmek, çocuğunuzun bir sonraki Picasso olma şansını arttırmaz. Ayrıca, zihinsel, sosyal ve duygusal olarak gelişmesine de yardım ediyor. Sanat yaratmak, küçük çocukların analiz etme ve problem çözme yeteneklerini artırabilir, Birincil Sanatın yazarı Mary Ann F. Kohl’a göre: Bu Ürün Değil, Süreç.

Çocuklar bir boya fırçasını manipüle ederken, ince motor becerileri de artar. Renkleri ve parçaları sayarak matematiğin temellerini öğrenirler. Çocuklar materyallerle deney yaparken, bilimle uğraşıyorlar. Belki de en önemlisi, çocuklar kendilerini yaratırken kendilerini iyi hissettiklerinde, sanat özgüvenini artırmaya yardımcı olur. Ve deney yapmayı ve hata yapabilmeyi düşünen çocuklar, zanaat odasının çok ötesine uzanan yeni düşünme yöntemlerini icat etmekte özgür.

Çocuklar İçin Resim Kursunun Önemi

Hiç bir çocuğun kağıdın üzerinde pürüzsüz, güzel bir parmak boyası gördün mü, parmaklarını parmaklarının arasından boğup çekerek dalgalı hale getirdin mi? Ya da boya kalemi ile bol spiraller içinde boyanan bir çocuk gözlemledim? Eğer öyleyse, o zaman bu çocukların yüzlerindeki yoğunlaşmayı gördünüz ve eğlenceli sanat ifadeleri araştırdı. Süreçte yaratıcı sanata tanık oldun!

İçimizden çoğumuz sanatın çocuklarımız için önemli olduğunu içgüdüsel olarak biliyoruz; Bunun önemli olduğuna inanıyoruz çünkü çocuklarımızı sanatla derinden ilgilendik. Ancak, çocuklarımızın gelişiminde sanatın neden önemli olduğu hakkında, hem ilginç hem de bilmek yararlı olan birçok gerçek bilgi var. Sanat yaratmak, çocuğun çevrelerindeki dünyayla etkileşime girme yeteneğini genişletir ve kendini ifade etme ve iletişim için yeni bir dizi beceri sağlar. Sanat, beynin sağ tarafını geliştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çocuğun gelişimine fayda sağlayan önemli beceriler de geliştirir. Ancak sanat, araştırmalarla ölçülen somut istatistiklerin çok ötesine geçiyor – çocuk için engelsiz bir kendini ifade etme ve şaşırtmanın çok önemli bir modu olabilir. Sanat aynı şekilde dilin de önemli olduğu gibi – ya da nefes almada da önemli! Bizi benzersiz yapan şeylerin temel bir bileşenidir.

Çocuk İçin Resim Kursu

Sanat eğlenceli ve oyun gibi görünebilir – ve öyle! – ama çocuğunuzun, sanatı keşfederek ve sanat etkinlikleri yaparak çok şey öğrendiğini fark etmeyebilirsiniz. Çocuklarınız sanat yoluyla faydalı yaşam becerileri kazanacaklar, bu yüzden onları yaratıcı olmaları için cesaretlendirin;

 • İletişim Becerileri: Bir çocuk resim çizdiğinde, portre çizdiğinde ya da titreyen bir cep telefonundan düğme astığında, o çocuk görsel olarak iletişim kurmaya başlar. Bir çocuk, parkta oynamak gibi gerçek bir deneyimi belgelemek, dönen renkleri boyayarak sevinç duygularını serbest bırakmak veya sevilen bir kişinin sanattan geçmesi gibi duygusal olarak yüklenen bir deneyimi paylaşmak için çizebilir. Sanat, başka türlü ifade edilemeyecek duyguları iletmek için sözlü dilin ötesine geçer.
 • Problem Çözme Becerileri: Çocuklar sanat fikirlerini keşfettiklerinde, olasılıkları deneyen ve çözüm bulan bir bilim insanı gibi olasılıkları test eder ve zorluklarla çalışırlar. Cep telefonumu dengelemek için daha kısa bir iplik parçası mı kullanmalıyım? Bu kaset tutmuyor – bunun yerine ne denemeliyim? Nasıl kahverengi yaptım – portakal yaptığımı sanıyordum? Sanat, çocukların kendi değerlendirmelerini yapmalarına izin verirken, aynı zamanda bir sorunun birden fazla cevabı olabileceğini öğretir. Spesifik kurallar veya talimatlar yerine, çocuğun beyni “nasıl” ve “neden” keşfi ile meşgul olur. Sanat materyallerini etkili bir şekilde kullanmayı deneyimleyip öğrenirken bile, çocuklar zorlukları çözmekte ve beklenmedik bir şekilde başa çıkmanın yeni yollarını bulmaktadır. çıktıları.
 • Sosyal ve Duygusal Beceriler: Sanat, çocukların kendileri ve çabaları üzerindeki kontrolleri ile kendileri ile ilgilenmelerine yardımcı olur. Sanat aracılığıyla, birbirlerinin çabalarını takdir etmenin yanı sıra, paylaşım ve sırasını da çekiyorlar. Sanat, bir çocuğun kişisel benlik kavramının bir parçası olarak bireysel benzersizliği, başarı ve başarısını göstermesini sağlayarak pozitif zihinsel sağlığı teşvik eder.
 • İnce Motor Becerileri: İnce motor becerileri, bir çocuğun bir kitabın sayfasını hassas bir şekilde çevirmesi veya bir kağıt yaprağını yazılı kelimelerle doldurması gibi şeyler yapmasını sağlar. İstenilen izleri alabilmesi için bir boya fırçası tutulması, makasla belli şekillerde kağıt kesmesi, bir mum boya ile çizilmesi veya kontrollü bir şekilde bir şişeden tutkal sıkılması, bir çocuğun ince motor becerilerini ve malzemelerin kontrolünü geliştirmeye yardımcı olur.
 • Kendini İfade ve Yaratıcılık: Çocuklar kendilerini sanat yoluyla temel düzeyde ifade ederler. Bazen yapıtları, bu ifadenin tezahürüdür, ancak daha sık olarak, yaratmanın fiziksel süreci ifadedir. Yumruklarını Play-Doh’a yumrukla sokan yeni bir bebek kardeşi olan çocuğu hayal edin; altı yaşında, büyük kol hareketlerini harmanlayan, kırmızıları ve sarıları sevinçle boyayan çiçekler; 10 yaşında vefat eden büyükannesinin portresini çiziyor. Sanat yaratmak, çocukların duygu ve duygularla çalışmasına izin verir ve bitmiş bir sanat eserine atıfta bulunmak, çocuğun duyguları yeni ve anlamlı bir şekilde konuşmasına yardımcı olur. Sanat aynı zamanda bir çocuğun yaratıcılığını da geliştirir. Ne yapılacağı anlatılmak yerine, cevaplar ve talimatlar çocuktan gelir. Sanat, özgür düşünmeyi, deney yapmayı ve analiz etmeyi gerektiren bir deneyimdir.

Bununla birlikte, “yetenek” kavramını “yaratıcılık” dan ayırmak önemlidir – bir çocuğun anlamlı bir sanatsal deneyime sahip olması için bir şaheser yaratması gerekmez. Sanat bir üründür, bir süreçtir. Çocuklarımızın sanatının başarılı olduklarını ve yolda olduklarını kanıtlamak için “çerez kesici mükemmel” olmalarını istemek cazip. Rahatlayabileceğimizi bilmek güven verici! Sanat söz konusu olduğunda, en büyük değere sahip olan yaratma – keşfetme, keşfetme ve deneme sürecidir. Kendini ifade etme ve yaratıcılık sayesinde çocukların becerileri doğal olarak gelişecek ve yaratma yetenekleri artacaktır.

Çocukar İçin Yaratıcılıkta 6 Yol

 1. Bir karmaşa için hazırlanın. Çocuğunuzun deneyimleyebileceği (ve dağınık olabileceği) bir sanat alanı kurun. Mutfak masanızın üzerine ya da garajda bir damla bez ya da bir gazete atın. Hava izin verdiği takdirde, çocukların dışarıda boyamasına izin verin.
 2. Yön vermekten kaçının. Çocuğunuza ne yapacağınızı veya nasıl yapacağınızı söyleme. “Bir gökkuşağı boya” demek yerine, onu “farklı fırça ve kağıt türlerini kullanarak renkleri karıştırmayı denemek” için teşvik edin.
 3. Özellikle sanat hakkında konuşun. Çocuğunuzla sanat eseri hakkında konuştuğunuzda, yorumlarınızda kesin olmaya çalışın. Örneğin, genel bir iltifat vermek yerine, “Çok fazla mor kullandığını gördüm. Neden bu rengi seçtin?”
 4. Çocuğunuzun sürecini keşfedin. Çocuğunuzun sanatı hakkında konuşmayı teşvik etmenin en iyi yolu basitçe, “Bana ne yaptığınızı söyleyin” deyin veya “Yaparken eğlendiniz mi?”
 5. Çocuğunuzla beraber çizmeyin. Ebeveynler küçük bir çocuk çizim yaparken temsilci bir şey çizdiğinde, onu sinirlendirebilir. “Yanında olmak ve sanat eserleriyle ilgilendiğini ve desteklediğini ona bildirmesi daha iyi” .
 6. Varsın olsun. Bir çocuk bir parçayı bitirdiğinde, eklemeler veya değişiklikler önerme. Bir çocuğun yarattığı şeyin yeterli olduğunu hissetmesi önemlidir – sayfadaki sadece bir nokta olsa bile.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön