çocuklar için sanat

Çocuklar İçin Sanat

Eğitimde sanat nereye gitti? Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, hepimiz sanat derslerini müfredatlarından kaldıran okul eğilimlerini gördük. Müzik, sanat, tiyatro ve daha fazlası…

Sanatın çocuklar için eğlenceli olduğuna şüphe yok. Bu parmak boyalarına dalmak ve güzel resimler yapıp buzdolabına asmak harika. Fakat sanat yalnızca dekorasyona destek bir unsur değil aynı zamanda çocukların birçok temel seviyede gelişmesine yardımcı oluyor.

İşte sanatın, çocukların yetişkinliklerinde ihtiyaç duyacakları önemli özellikleri öğrenmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olacak ilk on yöntem:

1. Yaratıcılık

Bu hiç akıllıca görünmeyebilir, ancak sanat çocukların kendilerini matematik veya bilimden daha iyi ifade etmelerini sağlar. Washington Post’un dediği gibi: Bir sanat programında, çocuğunuzdan altı farklı şekilde bir monolog okuması, bir anıyı temsil eden bir resim yaratması veya bir parça müziği geliştirmek için yeni bir ritim oluşturması istenmelidir. Eğer çocuklar yaratıcı düşünmeyi pratik ettiyse, bu doğal olarak kendilerine ve gelecekteki kariyerlerine faydalı olacaktır.

2. Geliştirilmiş Akademik Performans

Sanat sadece bir çocuğun yaratıcılığını geliştirmez – öğrendikleri beceriler akademik başarıya dönüşür. Bilimsel raporlara göre, sanata düzenli olarak katılan çocuklar ve gençlerin akademik başarıları diğerlerine göre dört kat daha fazla olduğu belirtiliyor.

3. Motor Becerileri

Bu, çoğunlukla sanat yapan veya enstrüman çalan küçük çocuklar için geçerlidir. Bir boya fırçası tutan ve bir mum boya ile karalama gibi basit şeyler, bir çocuğun iyi motor becerilerini geliştirmek için önemli bir unsurdur. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, üç yaş civarında gelişimsel taşları bir daire çizmeyi ve güvenlik makası kullanmaya başlamayı içermelidir. Dört yaşlarında çocuklar bir kare çizip makasla düz çizgiler kesmeye başlayabilirler.Özel resim derslerinin bu yüzden çocuğun bireysel olarak gelişim süreciyle yakından ilgilenip desteklemeye faydalıdır.

4. Güven

Bir konuda ustalaşmak kesinlikle öğrencinin güvenini arttırırken, sanata katılmakla ilgili özel bir şey var. Sahneye çıkmak ve şarkı söylemek, çocuklara rahatlık alanlarının dışına çıkma şansı verir. Kendi hayal dünyalarını özel resim derslerinde istedikleri gibi kağıda yansıtmaları büyük bir güven sağlayacaktır.Gelişip kendi ilerlemelerini gördükçe, özgüvenleri büyümeye devam edecek.

5. Görsel Öğrenme

Özellikle küçük çocuklar için özel resim dersinde çizim, resim ve heykeltraşlık görsel-mekansal becerilerin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Çocukların dünya hakkında metin ve sayılarla öğrenebileceklerinden daha fazlasını bilmeleri gerekir. Özel resim eğitimi, öğrencilere görsel bilgileri nasıl yorumlamaları, eleştirmeleri, kullanmaları ve buna dayalı seçimlerin nasıl yapıldığını öğretir.

6. Karar Verme

Sanat problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerini güçlendirir. Seçim ve kararların nasıl alınacağını öğrenmek kesinlikle onların eğitimine ve yaşamın diğer bölümlerine taşınacaktır – bu kesinlikle yetişkinlikte değerli bir beceridir.

7. Azim

Sanatın zor olabileceğini kişisel deneyimlerimden biliyorum. Çok çalıştıktan sonra, sıkı çalışmanın ve azminin işe yaradığını öğrendim. Bu zihniyet kesinlikle büyüdükçe önemli olacak – özellikle kariyerleri boyunca sürekli olarak yeni beceriler geliştirmeleri ve zor projelerle çalışmalarının isteneceği yerler.

8. Odaklanma

Bir oyundaki bir parçayı resim çizerek ya da söyleyerek ya da öğrenerek, odaklanmak zorunludur. Ve kesinlikle odak, dersleri çalışmayı, öğrenmeyi, ayrıca hayatın ilerleyen dönemlerinde bir iş yapmak için çok önemlidir. Özel resim dersleri çocuğun bu becerileri kazanmasına oldukça ve direk olarak faydalıdır.

9. İşbirliği

Grup, koro ve tiyatro gibi sanatların birçoğu, birlikte çalışmayı gerektirir. Ortak hedeflerine ulaşmak için sorumluluk paylaşmalı ve ödün vermelidirler. Çocuklar, gruba olan katkılarının, yalnız veya başrol sahibi olmasalar bile başarısının ayrılmaz bir parçası olduğunu öğrenirler.

10. Sorumluluk

Aynı işbirliği gibi, sanattaki çocuklar da gruba yaptıkları katkılardan sorumlu olduklarını öğrenirler. Topu düşürürler, yaptıklarının sorumluluğunu almanın önemli olduğunu fark ederler. Hatalar yaşamın bir parçasıdır ve onları kabul etmeyi, düzeltmeyi ve devam etmeyi öğrenmek, yaşlandıkça çocuklara hizmet edecektir. Özel resim derslerinde tamamen kendi sorumluluklarında olan sanat işleri onlara her yönden oldukça destekçi olacaktır.

Sanatın faydaları tabiki sayılamayacak kadar fazladır. Ancak bu 10 maddelik kısa yazımız umarım size yardımcı olmuştur.

Özel resim derslerimizde tamamen bu kazanımlar doğrultusunda hazırlanılmış bir plan ile gerçekleştirilir.

Daha detaylı bilgi için Anasayfamızda yer alan İletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön