istanbul dijital çizim

Dijital Çizim

Yaygın inanışın aksine, dijital çizim hali hazırda var olan bir fotoğraf veya resmin manipülasyonu değildir. Bilgisayarda sıfırdan çizebileceğiniz ve orijinal, orijinal el yapımı sanat üretebileceğinize inanmakta güçlük çeken birçok insan var. İnternette Giclees adı verilen ve farklı bir ortamda yaratılmış bir sanat eserinin taranmasıyla elde edilen görüntüler var. Bu bir dijital çizim örneği değildir, çünkü orijinal ortamı bir dijital dosya değildir.

Dijital çizim ve dijital resim, kullanılan araçların fiyatı azaldıkça ve dijital sanatın kullanımı arttıkça, giderek daha popüler hale geldi. Örneğin, Clayton Crain, çizgi romanını oluşturmak için dijital çizim kullanıyor. Dijital çizim pedi veya grafik tableti o kadar pahalı bir lükstü ki, tomurcuklanan sanatçıların bile parası yetmedi. Bu eşsiz çizim tablasının kullanımı uzadıkça, daha uygun hale geldi. Günümüzde grafik tasarımcılar, sanatçılar, mimarlar, mühendisler ve hatta dijital resmi hobileri olarak gören insanlar tarafından kullanılmaktadır. Her ne kadar dijital sanat yaratmak için bir fare hala kullanılabilse de, bir grafik tableti kolunuzdaki gerilimi azaltarak ve birlikte çalışmanız için daha geniş bir yüzey alanı sağlayarak işlemi çok kolaylaştırıyor.

Peki Fark Nedir?

Popüler, verimli ve kullanımı kolay grafik tabletlerin ekonomik hale gelmesinin yanı sıra, dijital çizimin popüler bir trend haline gelmesinin üç önemli nedeni daha var. Basitçe söylemek gerekirse, kağıt yerine bilgisayarla çizim yapmak, kağıda yapamayacağınız şeyleri kolayca yapmanıza izin vererek yaratıcı özgürlüğü artırır. Örneğin, grafik tablet, kağıdınızı yırtılma, lekelenme veya bozma riski olmadan katmanlarınızı hem uygulamanıza hem de düzeltmenize olanak tanır. Ağaçlar gibi çiziminizin belirli bir yönünü yeniden çizmek isterseniz, gökyüzü veya çim gibi çiziminizin geri kalanını etkilemeden değiştirilebilirler.

Ek olarak, risksiz denemeyi teşvik etmek için grafik çizimlerin çoklu versiyonları kaydedilebilir. Kağıt üzerine çizim yaparak, hata yapma riskini azaltmak için kopyalamanın bir yolu yoktur. Daha az risk olduğundan, eşsiz sanat eseriniz için neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını görmek için çok daha büyük bir yaratıcı özgürlük duygusu hissedeceksiniz.

Dijital çizimin ve dijital resmin geniş sanatsal özgürlüğe izin vermesinin bir başka yolu, görüntünün siyah-beyaz, negatif, renkli, daha büyük ve daha küçük gibi birçok varyasyonu olabileceği, bir görüntünün bazı kısımlarının zamandan tasarruf etmek için başka bir görüntüye kopyalanabilmesi veya gerçeküstü etkiler yaratır. Görüntünün boyutunu değiştirerek, parçanın pazara adapte olması daha kolaydır. Sanatçı, daha sonra ilham verdiğinde, ona daha fazla ilham verdiğinde geri dönebilir ve görüntüyü alıp benzersiz gerçeküstü efektlerle yeni bir yaratım yapmak için değiştirebilir.

Bu nedenle, insanların tüm dijital sanatların zaten var olan bir imgenin basit bir manipülasyonu olmadığını anlamaları çok önemlidir. Pek çok sanatçı, bilgisayardan olduğu kadar kağıda göre da harika sanat yaratma yeteneğine sahiptir. Bununla birlikte, bilgisayarı kullanmak, kağıt kullanımına göre, aşınma ve yıpranma riski olmadan katmanları kolayca gözden geçirmenize ve uygulamanıza, birden fazla sürüm kaydetmenize ve birçok farklı varyasyon uygulamanıza ve gerçeküstü efektler oluşturmak için bir parçayı diğerine çoğaltmanıza izin vermek gibi birçok avantaj sunar. Bu, hata yapma riskini azaltıp düzeltmesi imkansız hale getirerek size geniş bir yaratıcı özgürlük ve çalışma üzerinde kontrol sağlar.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön