ilk resim

İlk Resim

İlk Resminizi Nasıl Yaratırsınız?

Resim yapmak istediğinize karar verdiğinizde, yetenek aldığı mitle karşılaşabilirsiniz. İnanma Coşku ile birlikte boyamayı öğrenme isteği, her şeyden çok ihtiyacınız olan şeydir. Gerçekçi çizmeden resim yapmayı bile öğrenebilirsiniz.

1) Hangi Boyayı Kullanacağınıza Karar Verme

İlk adım, hangi boyayı kullanacağınıza karar vermektir. Dört ana seçenek yağlar (geleneksel veya suda çözünür), sulu boyalar, akrilikler ve pastellerdir. Bu çok kişisel bir seçimdir: Bir boya türü size uymuyorsa, başka bir tane denediğinizden emin olun.

  • Yağlı boya, geleneksel bir sanatçının aracıdır. Keten tohumu, aspir veya haşhaş gibi yağlarla karıştırılmış ve terebentin ile inceltilmiş pigmenttir. Yağ içerisindeki asitten gelen, hatta kağıt içeren yüzeyleri korumak için gesso ile astarlanmış desteklerde kullanılmalıdır. Yağlı boya yavaş kurur, bu sayede boya palet üzerinde ıslak kalabilir ve boyama için uygulanabilir, bu sayede harmanlanması kolaydır. Temizleme, terebentin veya mineral ruhları gibi çözücüler gerektirir. Suda çözünen yağlar son yıllarda piyasaya sürüldü, boyaları inceltmek ve fırçaları temizlemek için sadece su gerektiriyordu.
  • Sulu boya başka bir geleneksel ortamdır ve çözünürlüğü ve akışı iyileştirmek için arap zamkı ve katkı maddeleri ile yapılan bir bağlayıcı ile karıştırılmış pigment kullanır. Suda çözünür, saydamdır ve tüp, tava ve sıvı halde bulunur. Sulu boya, kuruduğunuzda ve yeniden işlendiğinde, resminizi tamamladıktan yıllar sonra bile suyla yeniden etkinleştirilebilir. Suluboya özellikleri – rahatlığı, taşınabilirliği ve kolay temizliği – hem eski eserler, hem de eskiz defterleri ve görsel dergiler için çok popüler bir ortam olmasını sağlar.
  • Akrilik boya daha modern bir seçenektir – ancak yakın zamanda 1950’lerde sanatçılar için ticari olarak kullanılabilir hale geldi. Akrilik boyalarda, pigment plastik bir polimerde süspanse edilir. Hızlı kuruma süresi için en dikkat çekici olanıdır ve astar kullanmadan hemen hemen her yüzeyde kullanılabilir. Suda çözünür, temizliği çok daha kolaylaştırır (tek ihtiyacınız olan su ve sabun). Akrilik, dayanıklı, esnek, suya dayanıklı bir yüzeyde kurur. Çok yönlüdür ve istenen etkiye bağlı olarak sulu boyalar gibi inceltici veya daha kalın olan yağlı boyalar gibi kullanılabilir.
  • Tomurcuklanan bir pastel ressam olarak, muhtemelen kendi tercih ettiğiniz markalarınızı geliştireceksiniz, ancak o zamana kadar bir kaç göze çarpıyor ya da en azından denemeye değer. John Hersey’in el yapımı Unison pastelleri yeni başlayanlar için mükemmeldir. Tek tek veya renk uyumlu setler halinde satılan yaklaşık 400 farklı pastel ile renkleri istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz. Schmincke, en güzel yumuşak pastelleri mümkün kılar: Neredeyse tereyağlı bir dokuya sahip olan kağıtlar, zaten çok yoğun çalıştıkları alanlarda bile kağıdın yüzeyine süzülürler. Rembrandt soft pastels, çizgi çalışması için mükemmeldir ve erken renk katmanı için kullanılır: Muhtemelen bir tabloyu başlatmak için en iyi pastellerdir.

2) Renkleri Karıştırmayı Öğrenme

Yeni başlayanlar genellikle renk ve renk karışımından (özellikle “renk teorisi” olarak etiketlendiğinde) uzak dururlar, ancak renk karışımının temelleri özellikle karmaşık değildir. Renk ve pigment, bir sanatçının renk, renk teorisi ve renk karışımını keşfetmek için ömür boyu harcayabileceği çok sayıda boyama imkanı ve nüansı sağlar. Gerçekten de, renk karıştırma genellikle yeni başlayanlara zor gelen bir şeydir, çünkü karmaşık olabilir, ancak renk karıştırma bazı temel ipuçlarına da ayrılabilir.

Bu yüzden, zorluğu benimseyin, öğrenin ve yakında doğru renk tonlarını, tonları ve gölgeleri karıştırıyor olacaksınız. Ve boyayı çöpe atarak boşa harcamak istemiyorsanız, monokrom bir resim yapmak veya değerli bir egzersiz yapmak için beyazla kullanın. Değer ton için başka bir terimdir; bu, renklerin ne kadar açık veya koyu olduğuna işaret eder. Öyleyse, değer alıştırması, resminizde daha açık veya daha koyu tonlar oluşturmak için çalışmayı içerir.

3) Resim Yapmanın Adımları

Bir resmin oluşturulmasındaki adımlar, sanatçıdan sanatçıya değişiyor ve zaman içinde gelişiyor. Pek çok sanatçı kompozisyonu bir tuval üzerine hafifçe çiziyor, ardından tuval boyunca ana renk alanlarını engelliyor. Daha büyük şekillerle başlayabilir ve yavaş yavaş ayrıntı üzerinde çalışarak daha küçük şekillere doğru çalışabilirsiniz. Bazı sanatçılar katmanlar halinde çalışır, diğerleri ise resmini tek bir oturumda tamamlamak için alla prima (hepsi bir kerede) çalışır. Sanatçılar genellikle çalışmalar (küçük sürümler) veya bir resim için çoklu çizimler yaparlar. Doğru ya da yanlış bir yaklaşım yoktur; sonuçta sizin için en iyi olanı bulmalısınız.

4)  Resimler için Fikirler Bulma

Bazı günler, inebileceğinizden daha fazla fikire sahip olacaksınız; diğerleri, ilham almak için etrafta dolaşırken kendini bulabilirsin. Bu nedenle bir yaratıcılık günlüğü çok yararlı olabilir. Ve resminizde “hata” yaparsanız umutsuzluğa kapılmayın: Bunlar sanatçıların “mutlu kazalar” dedikleri şey olabilir, bu da güzel bir şeyle sonuçlanır. Hala konseptleri ortaya çıkarmak için uğraşıyorsanız, en iyi kitapları resim fikirlerini ve ilhamlarını taramak için keyifli bir ya da iki saatinizi ayırın.

5. Güvenlik ipuçları

Güvenlik ve sanat malzemeleriyle ilgili 1 numaralı kural açık olmalıdır – özensiz çalışma alışkanlıkları tehlikeli olabilir. Örneğin, elinizde boya bulunan bir sandviç yemekten kaçının. Ne kullandığınızı ve hangi önlemleri almak istediğinizi veya almak istediğinizi ve toksik olmayan sanat malzemelerini nerede bulacağınızı bilin.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön