istanbul resim kursu

Resim Çizme

Resim, gözün on işlevini kapsar; yani karanlık, aydınlık, beden ve renk, şekil ve konum, uzaklık ve yakınlık, hareket ve dinlenme.


Hem bir meslek hem de bir uğraş olarak yüzyıllarca süren bir eğlence olduğu bilinen resim bugünün en saygın ve zevkli hobilerinden biri olmaya devam ediyor. Ancak resim yapmak sadece sanatsal bir çaba olmakla sınırlı değil, aynı zamanda birçok sağlık yararına da sahip. Son derece etkili terapötik ve sakinleştirici teknikler, biri için zihinsel ve fiziksel sağlığı artırmaya yardımcı olabilir.

Kişi tamamen yaratıcı bir çabanın içine girdiğinde, kendinizi “akış” olarak bilinen şeyde bulabilirsiniz. Bu meditatif benzeri durum aklınıza odaklanır ve geçici olarak tüm endişelerinizi bir kenara iter. Sanat yaratmak, beyninize normal düşüncelerinizden bir mola vererek dikkat dağıtıcıdır. Aslında, bir boya fırçası almak için birçok neden var ama işte ilk 10:

Olumlu Zihniyet: Resim, görsel çevrenizin estetiğine maruz kalmayı öğretir ve yaşam içindeki güzelliği takdir etmenizi sağlar. Bir ağacın kabuğunun dokusu veya bir kedinin kürkü için yeni bir değer kazanırsınız; beyaz duvarların bariyerinde bile oynayan çeşitli vurgu ve gölgelerden bazıları. Etrafınızdaki güzelliği kucaklamak size dünyaya daha olumlu bir bakış açısı kazandırır ve hatta akıl hastalığı riskini azaltabilir.

Yaratıcılığı artırır: Resmin soyut veya gerçekçi, minimalist veya kaotik olmasına rağmen, resimler sanatsal ifade tarzlarıdır. Soyut sanat, sanatçının ilginç, geleneksel olmayan eserler yaratmasını gerektirirken, gerçekçi sanat, resmin hayata geçmesini sağlamak için yaratıcı yollar bulmasını gerektirir. Sanatçılar, yenilikçi olmayı, yaratmayı (hatta yeniden yaratmayı) kişisel dokunuşlu bir şeyi, en derin ifadelerini ve motivasyonlarını ortaya çıkaran yeni bir yetenek arzular.

Konsantrasyon ve iyileşme: Birkaç saat boyunca kendilerini boyama veya bir şeyler yaratma içine çeken insanlar, çok güçlü bir konsantrasyon durumunda, daha saf bir alana girerler; kendilerini çevrelerinden soyutlarlar ve zaman geçmeden farkına varmazlar. Fiziksel ağrılar kaybolur; Neredeyse vücudumuzu terk etmeden başka bir boyuta girmek gibi. Bu konsantrasyon durumuna Alfa denir; beynin bir kısmı bilinçli, diğeri bilinçsizliği dışarı çekiyor. Daha fazla konsantrasyon var çünkü yaratılana saf bir enerji iletiliyor ve yorgunluk, acı veya diğer koşullar hissetmeden saatler geçirebiliriz (diğer aktivitelerden farklı olarak.) Bu, dua, meditasyon, müzik yoluyla elde edilene benzer bir durumdur., aromaterapi ve âşık olmak. Ressamlarda mucizevi geçici iyileşme vakaları olmuştur, müzisyenler, bu haldeyken, kendi atrofik ellerini hareket ettirebilen veya yaratırken ya da uygularken acı hissetmeyen müzisyenlerdir. Ressamlar Renoir, Gauguin ve müzisyen Andrés Segovia bunun örnekleridir.

Duygusal zeka: Duygular, hepimizin içinde bulunduğumuz yaratıcı dünyanın bir parçasıdır. Bu duyguların resim üzerinden akması, kalp ile zihin arasında bir uyum yaratmaya yardımcı olur, bu da bizi mutluluğu, sevgiyi, empati ve huzuru deneyimlemeye yönlendirir. Yaşadığımız bu kaotik dünyada, resim yoluyla elde ettiğimiz görselleştirme ve rahatlama, uzun vadede duygusal, organik, enerjik ve ruhsal varlığımıza yarar sağlayan araçlardır.

İnce motor becerilerinizi keskinleştirin: Geniş kökenden ince detaylara kadar, resim uygulamak el-göz koordinasyonunu geliştirir ve motor becerilerini geliştirir. Bu, yazma ve el yazısı gibi iyi etkinliklerin geliştirilmesine yardımcı olur, ancak resim, spora katılmak gibi daha geniş etkinliklerde koordinasyonu da artırabilir.

Azim: En yenilikçi fikirlerin bile korkunç şekilde yürütülebilmesi olasılığı vardır. Bir resim sizin düşündüğünüz şekilde ortaya çıkmazsa, parça olmasını istediğiniz gibi olana kadar problemleri çözmeye karar verirsiniz. Bu deneme yanılma döngüsü zaman zaman görünüşte sonsuza dek sürebilir, ancak daha yetenekli ve daha kararlı bir kişi yapabilir. Hayal kırıklığı ile karşı karşıya kaldığınızda, sıkı çalışmayla, yaşamdaki hedeflerinize daha fazla ulaşmanızı sağlayacak iyileştirme konusunda kesin olacağınız fikrini benimsersiniz.

Kendine güvenme: Tıpkı sıkı çalışmayı bilmek daha iyi sonuçlar verir, mutlu olduğunuz bir tabloyu bitirmek harika hissettirir ve size özgüveninizi arttırır. Akranlarınızdan olumlu geri bildirimler almak, kendi işinizi kendiniz yapmanın getirdiği kendine güvenme duygusunu da arttırır.Kültürel bilgi: Resim, öğrenme tekniklerinin çeşitliliğini ve zorluklarını öğreterek, görsel sanatlar için takdirinizi arttırır. Popüler modern ve tarihi sanat eserleri ve trivia bilgisi, çeşitli kültürler ve şirket dereceleri içinde girişimi teşvik eden, paylaşılabilecek bir bilgi sunar. Başkalarıyla ilişki kurmak, bağı güçlendirmeyi, sosyal becerileri arttırmayı ve daha yüksek mutluluk seviyelerine yol açacaktır.

Eleştirel düşünme: İhtiyacınız olan rengi elde etmek için hangi fırçanın kullanılacağını veya hangi boyaların karıştırılacağını seçmek sizi daha kararlı bir insan yapar. “Sadece sanat” konusunda karar vermek gibi görünse de, bu tür kararlar problem çözme becerilerini geliştirir ve ressamlara yeni durumlara yaklaşmak için yenilikçi teknikler geliştirmelerini öğretir. Karar verme becerileri zihninizi daha verimli hale getirir ve bu yetenek stresi azaltabilir.

Sözsüz iletişim: Resim, en derin düşüncelerinizi ve duygularınızı iletmenizi sağlar; sanatınız aracılığıyla sözlü olarak ifade edemediğiniz kişiler bile. Bir resmin binlerce kelimeye değdiğini ve bu kelimelerin ne olabileceğini dile getirdiğini- dünyadaki güncel olayları veya kişisel olayları yansıtıp yansıtmadıklarını- sözsüz bir düzeyde iletişim kurabilmelerinin sağlıklı bir duygu yayılımı olarak hizmet edebileceğini söylüyorlar.

Bu yüzden size kalmış, sağlığınız, eğlenceniz veya kişisel hedefiniz, resim yapalım!

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön