Resim Dersi

Resim Dersi

Özel Resim Dersi

Çocuk sahipleri veya eğitmenleri genellikle programlarında yer alan özel ihtiyaçları olan çocuklara sahiptir. Sanat etkinlikleri, özel ihtiyaçları olan birçok çocuk için değerli bir öğrenme deneyimi olabilir, ancak çocuk bakımı ortamında verilen sanat etkinliklerinin, tüm çocukların katılabileceği şekilde değiştirilmesi veya uyarlanması gerekebilir.

Çocuk sahipleri veya eğitmenleri, sanat etkinliklerinde kendilerine yardımcı olurken özel ihtiyaçları olan çocukları yönlendirmeleri gerekebileceğinin de farkında olmalıdır. İşte özel ihtiyaçları olan çocuklara materyalleri ve etkinlikleri değiştirmek veya uyarlamak için bazı fikirler.

Özel ihtiyaçları olan çocukları sanat etkinliklerine katılmaya teşvik edin. Çocuklara hangi sanat malzemelerinin mevcut olduğunu bildirmek için uygun yollar kullanın. Örneğin, işaret dili kullanmanız ve sınırlı işiten çocuklar için materyalleri göstermeniz gerekebilir veya onların ne olduğunu açıklarken malzemelere dokunma konusunda sınırlı görüşlü çocukları teşvik edebilirsiniz.

İstanbul Özel Resim Ders

Özel ihtiyaçları olan çocuklar da dahil olmak üzere materyallerin tüm çocuklar için erişilebilir olduğundan emin olun. Malzemelerin nerede depolandığına ve motor zorlukları olan çocukların bunlara ulaşıp ulaşamayacağına dikkat edin.

Sanat malzemelerini çocuğun yeteneğine uyarlayın. Örneğin, bir çocuğun çok iyi kavrayamayacağı makaslar kullanmak yerine, hassas motor zorlukları olan çocuklara önceden kesilmiş kağıt parçalarını verin. Çocuklara kolayca açılan ya da çocuğun kendi kağıtlarını yırtmasına izin veren uyarlanabilir makaslar vermeyi düşünün.

Tüm çocukların sanatsal çabalarını alkışlayın. “Bu tablo üzerinde 20 dakika çalıştın!” Ya da “Yarattığın şeyle gurur duyduğunu iddia etsene!” Demek kendine güven ve yaratıcılık inşa etmene yardımcı olacaktır.

Yaratıcı ol. Önceden yapılmış veya belirli yönleri olan etkinlikler çocukların yaratıcı olmalarına yardımcı olmaz ve belirli özel ihtiyaçları olan kişiler için çok zor olabilir. Çocuklara birçok yönden kullanılabilecek açık uçlu sanat malzemeleri sağlayın ve tüm çocukları kendi sanatlarını yaratma yeteneklerini kullanmaya teşvik edin.

İstanbul Resim Özel Ders

Özel Resim Dersinin Faydaları

Sanat terapisi 1940’lı yıllardan beri var. Alandaki iki öncü, Margaret Naumburg ve Edith Kramer, sanat terapisini, müşterilerin yaratıcı ifade yoluyla iç düşüncelerine, duygularına ve deneyimlerine dokunmalarına yardımcı olmak için kullandı. Terapist, hastaları görüntüler hakkında konuşmaya teşvik etmek ve kendilerine anlam ve içgörü için bakmaya başlamak için serbest biçimli sanat ifadelerini kullanır. Konuşma terapisi ile birlikte, insanların güçlü duygularla başa çıkmalarına, öz-farkındalıklarını ve öz değerlerini artırmalarına, stres ve kaygıyı azaltmalarına yardımcı olabilir. Sanat terapisi, birkaçını isimlendirmek için çizim, boyama, renklendirme veya şekillendirme dahil olmak üzere çeşitli yaratıcı ifadeler içerebilir.

Onlarca yıldan beri, sanat terapisi, özellikle genç yaştan yaşlılara, savaş gazileri, mahkumlar ve tanısı konan zihinsel bozuklukları olan kişiler için zihinsel sağlık pratisyenleri tarafından kullanılmaktadır. 20. yüzyıla gelindiğinde, sanat terapisi hem sanatta hem de terapide sertifikasyon ve eğitim gerektiren tanınmış bir alandı. Sanat terapisi ayrıca zihinsel sağlık tesislerinin dışına ve okullar, barınaklar, bakım evleri, mesken tedavi tesisleri ve yarı ev evleri gibi diğer topluluk ortamlarına da taşındı.

Son yıllarda araştırmacılar, çeşitli fiziksel sağlık zorluklarını tedavi etmek için sanat terapisinin yararlarını araştırdılar. Bulgularından bazıları sanat terapisini gösteriyor:

 • Yetişkin kanser hastalarında ağrıyı azaltmaya, stres semptomlarını azaltmaya ve yaşam kalitesini arttırmaya yardımcı oldu.
 • Kanserli çocuklarda ağrı ve diğer korkutucu semptomlarla başa çıkma becerisi geliştirildi.
 • Astımlı çocuklarda azaltılmış stres ve endişe.
 • Demanslı yaşlı erişkinlerde uyarılmış zihinsel işlev.
 • Parkinson hastalarında depresyonda bir azalma gösterdi.

Yazımızdan da anlaşılacağı gibi özel resim derslerinin bir sanatsal hobi olmak dışında, ne yazık ki mücadelesi zor olan rahatsızlıklarda da gözle görülür faydaları vardır.

Çocuklar yeteneklerini ve uzmanlıklarını keşfetmeye başladığında, bazılarının öne çıkabileceği alanlardan biri resim yapmaktır. Resim her çocuğun bir fincan çayı olmasa da, hem sizin hem de çocuğunuzun birlikte öğrenebileceği faydaları vardır.

Özel resim dersinin en büyük faydalarından bazıları şunlardır:

 • Resim yapmak, çocuklarınızın duygularını veya duygularını iletmelerine yardımcı olabilir. Farklı renklerin kullanımı sayesinde, kelimeler kullanılmadan kendilerini ifade edebilirler.
 • Resim, çocuklara eğlenceli ve heyecan verici bir eğitim fırsatı sunar.
 • Resim yapma, çocuk yaşlarında önemli bir beceri olan el-göz koordinasyonunu kazanır. Bu, gördükleri parçaları boyamayı öğrenirken geliştirilir; El hareketlerinin vizyonları ile aynı olduğundan emin olmak gerekir.
 • Boyama, çocuğunuzun hareketlilik becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. El kasları kullanılıyor olunması, bu da onların hem zihinsel hem de fiziksel olarak gelişimine olanak sağlıyor.
 • Resim yapma, çocukların önemsiz ayrıntılara odaklanma, bir tuval üzerine resim veya bir kağıt parçası üzerinde nasıl odaklanılacağı konusunda bilgi edinmelerini sağlar; çeşitli resim becerileri geliştirmek
 • Özel resim dersi, çocukların ilerleyebilmeleri ve yaratıcılıklarını keşfetmeleri için harika bir podyum olabilir. Çeşitli renk karışımlarını ve birlikte nasıl olduklarını öğrenirler.
 • Boyama; çocukların boyutları, şekilleri, desenleri ve tasarımları öğrenmesine yardımcı olabilir. Bunların hepsi okul öncesi yıllardaki müfredatlarının kritik yönleridir.
 • Özel resim dersi, çocukların karar verme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Resmin farklı kısımları için hangi rengin kullanılacağını seçerken önceden plan yapabilme becerilerini geliştirir.
 • Resim yapmak, farklı duygular hisseden bir çocuk için terapinin rolünü oynayabilir; Bu duyguların doğada ince veya aşırı olup olmadığı. İletişimin yanı sıra, resim çizmek, çocukların içindeki hisler hakkında daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir.
 • Belki de en büyük yararı, özel resim dersinin çocuğunuza değerli zaman geçirmesi için harika bir platform sunmasıdır.Bunlar çocuğunuzun özel resim derslerinde elde edebileceği faydalardan sadece birkaçı. Resim yapmak, çocuğunuzun genel gelişimi ve yetiştirilmesinin önemli bir parçası olabilir.
İstanbul Resim Kursu

Her Resim Mükemmel Olmalı Mı?

Gerçek: Yaptığınız her resmin kesinlikle mükemmel olmasını zorunlu kılmak, gerçekçi olmayan bir hedeftir. Bunu asla başaramayacaksın, bu yüzden denemekten bile korktun. “Hatalarından ders almayı” duymadın mı?

Mükemmelliği hedeflemek yerine, her resmin size bir şeyler öğretmesi için çaba gösterin ve sadece ne olduğunu görmek için yeni bir şeyler deneyerek bir şeyleri tehlikeye atma riskini alın. Yeni konular, yaklaşımlar veya ‘çok zor’ şeylerle uğraşarak kendinize sorun.

Olabilecek En Kötü Nedir?

Biraz boya ve biraz zaman harcıyorsun. Elbette, sevdiğiniz bir şeyi başaramazsanız sinir bozucu olabilir, ancak klişe giderken, “ilk başlarda başarılı olmazsanız, tekrar deneyin.”

Bir tabloyu bozarsanız, ‘rahatsız edici ucu’ boyamaya çalışın. Gecede bırakın ve sabaha tekrar saldırın. Şu an için yenilgiyi kabul etmenin ve daha uzun süre bir kenara bırakmanın en iyi zamanları vardır. Ama asla kalıcı olarak; çoğu sanatçı bunun için çok inatçı!

Sonuçta, eğer yeterince ünlü olursanız, müzeler sizin tarafınızdan herhangi bir çalışmayı yapmaktan çok mutlu olacak, bitmemiş ya da sadece zorlu çalışmalar değil, sadece bitmiş ve iyi olduğunu düşündüğünüz resimleri asacaksınız. Onları gördünüz – belki sanatçının oraya ne koyacağını gösteren bir çizgi çizimleri dışında, tuvalin bir kısmının hala çıplak olduğu resimler.

“Mükemmellikten korkma, asla ulaşamazsın.” – Salvador Dali, Sürrealist sanatçı.

Motor Zorlukları Olan Çocuğa Sanat Yaratmada Fiziksel Olarak Yardım Etmeli miyim?

Ağır motor zorlukları olan çocuklar, sanat eseri yaratmak için fiziksel yardıma ihtiyaç duyabilir. Özel resim derslerinde bir çocuğa yardım ederken, onun liderliğini almasına izin verdiğinden emin olun. Sadece gerekli yardımı verin. Çocukları önce kendileri yapmaya çalışmaya teşvik edin. Çocuğa ne yapmak istediğini, hangi malzemeleri kullanmak istediğini ve ne tür yardıma ihtiyacı olduğunu sorun. İstediğini yaratmasına yardım ettiğinizden emin olmasına yardımcı olun.

Özel resim dersleri, özel ihtiyaçları olan çocukları hayata dahil etmenin önemli bir yoludur. Çocukların sanat yaratması, değerli bir deneyimdir ve tipik olarak gelişmekte olan çocukların yanı sıra özel ihtiyaçları olan çocuklar için erişilebilir olmalıdır. Basit değişikliklerle, tüm çocukların duyularını ve yaratıcılıklarını kullanmalarını sağlayabilirsiniz.

Pandemi döneminden ötürü fiziksel olarak işlenen dersler online resim dersi olarak işlenmektedir. Konu ile alakalı detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön