resim nedir

Resim Nedir?

Resim, duygu ve düşüncelerinizi farklı estetik kurallara dikkat ederek farklı renk ve tonlar ile çeşitli zeminlere kalem ve boyalarla aktarmaktır. Başka bir deyişle resim kişinin duygu ve düşüncelerini estetik bir bakış açısı ile ortaya koymasıdır. Resimler farklı yöntemlerle birlikte boya ve çeşitli araçlarla kağıda aktarılır.

Resim Sanatı Nedir?

Resim sanatı kişinin hem duygularını hem düşüncelerini hem de hayallerini farklı renk tonları ile estetik noktaları da dikkate alarak çeşitli zeminlere kalem ve boya çeşitleri ile aktarmasıdır.  Resim sanatı ile profesyonel bir şekilde duygu ve düşünceler estetik olarak kağıt, bez ya da mukavva gibi zeminlere aktarılır. Resim sanatı tarih öncesi çağlardan bu yana insanların kendini ifade etme biçimidir.

Resim Teknikleri Nelerdir?

Resim sanatında çok çeşitli yöntemler ve teknikler söz konusudur. Teknikler kullanılan malzemelerden resmin ifade ediş biçimine kadar birçok noktayı etkilemektedir. Resim teknikleri genel olarak şöyledir;

 • Suluboya Tekniği
 • Yağlıboya Tekniği
 • Fresk Tekniği
 • Tempera Tekniği
 • Guaj Tekniği
 • Pastel Tekniği
 • Siyah – Beyaz Resim
 • Lavi Resim
 • Mum Boya Kazıma Tekniği
 • Karakalem tekniği

Soyut Resim Nedir?

Soyut resim, ressamların duygu ve düşüncelerini ifade ederken yani resme aktarma sırasında serbest bir şekilde çalışarak obje ve kişileri somut olarak birebir aynı aktarmak yerine kendi düşüncesindeki yansımaları ile aktarmasıdır. Soyut resim ile sanatçılar kendi hayal gücü süzgecinden geçirdikleri obje ve nesneleri kendi yorumları ile ortaya çıkarırlar.

Şövale Nedir?

Şövale, resim çizimi sırasında daha rahat ve konforlu şekilde resim çizebilmek adına tuvallerin koyulduğu ahşap çalışma sehpalarıdır. Şövaleler standart üretim olmakla birlikte aynı zamanda tuval ölçülerine göre de üretiliyor. Bu ürünler genellikle birinci sınıf çam ve kayın ağaçlardan üretiliyor. Her bütçeye uygun şövaleler tercih edilebilir. Ressamlar ve hobi olarak resim yapan kişiler şövale ile daha konforlu şekilde çalışabilir.

Ressam Nedir?

Ressam resim sanatı ile profesyonel olarak uğraşan kişilere verilen isimdir. Yani hayal gücünü doğru resim teknikleri ve malzemeleri ile belirli zeminlere döken kişidir. Ressam hem bu alanda akademik eğitim alarak hem de bireysel yeteneklerini ortaya çıkararak bu mesleği yerine getirebilir. Ressamlık birçok kişi tarafından hem hobi amaçlı hem de ticari olarak yapılan bir meslektir.

Teknik Ressam Nedir?

Teknik ressam, çeşitli endüstriyel sektörlerde yani imalat, inşaat ve mühendislik gibi alanlardaki malzemeler ve makinelerle ilgili tasarım görüşlerini ve fikirlerini proje haline getiren kişidir. Yani teknik ressam endüstriyel alanlarda teknolojik makinelerle ve profesyonel çizimlerle fikirleri hayata geçiren kişidir. Teknik ressamlar tasarım fikirlerini detaylı planlara dönüştürerek hayata geçirilmesinde büyük kolaylıklar sağlar.

Resim Dersinde Neler Yapılabilir?

Resim dersi hem okullarda hem de Eda Demirci Art gibi özel kurumlarda verilmektedir. Resim dersinde yapılabilecekler genellikle şöyle söylenebilir;

 • Müze sanat galerilerine yönelik geziler düzenlenebilir.
 • Resim alanında yetenekli öğrenciler keşfedilebilir ve bu alanda yeteneklerini keşfetmeleri sağlanabilir.
 • Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini resim malzemeleri ile ortaya çıkabilir ve yaratıcılıkları ile hayal güçlerini ortaya çıkarabilir.
 • Karakalem, sulu boya gibi birçok resim çalışmaları yapılabilir.

Resim dersinde planlar ve hedefler ile birlikte yapılan etkinlikler detaylı olarak planlanabilir.

Resim Çeşitleri Nelerdir?

Resim çeşitleri öncelikle resmin konusu ve malzemelerine göre sınıflandırılmaktadır. Genellikle karakalem ile başlayan resimler daha sonra kendi çeşitlerine göre ayrılır. Öncelikle resim çeşitleri konusuna göre şu şekildedir;

 • Natürmort(cansız doğa resimleri)
 • Peyzaj (manzara )
 • Portre (bireylerin dış görünüşü işleyen)
 • Enteriyör (bina içi resim )
 • Soyut resim (gerçek üstü betimlemeler)
 • Figür

Konusuna göre resim çeşitleri dışında aynı zamanda kullanılan malzemelerine göre de resim çeşitleri şu şekildedir;

 • Sulu boya
 • Yağlı boya
 • Guaj
 • Pastel
 • Fresko (renkli duvar resimleri)
 • Temperra (yumurta, bal kullanılan resimler)

Malzemeye göre resim çeşitleri ve konuya göre resim çeşitleri tamamen sizin yeteneklerinize, amaçlarınıza ve zevkinize göre seçilebilir.

Tuval Resim Nasıl Yapılır?

Tuval resim, tuval üstünde resim için beyaz ya da farklı renkteki bez örtülü boş tablolara yapılan resimlerdir.  Bu resimler ahşap yüzeylerde de tablo amacıyla da tercih edilebilir. Bu resimlerde dört köşesi birbirine monte edilmiş çıtaların üstüne gerilmiş olan bez kalın ve üzeri boyalı bir parçadır.

Sizler de farklı boyutlarda ve kalitede satın aldığınız tuvaller ile sanat malzemeleri sayesinde tuvallerinizi yapabilirsiniz. Tuval resim hazırlarken öncelikle istediğiniz boyutlarda ve kalınlıkta bir ürün satın alın. Daha sonra tuval çevresine bez gerebilir ve son aşamada da astarlama işlemlerini yapabilirsiniz.

Farklı tuval boyutlarının kendi zorlukları vardır. Küçük bir tuval veya büyük bir tuvalin boyanması için geçen sürede bile bir fark olmayabilir.

Minyatürler küçük, ama kesinlikle bitirmeleri sadece birkaç dakika sürmez! (Sabit bir eliniz ve keskin bir gözünüz yoksa, asla minyatür olmayacaksınız.)

Boyut Özneldir

Büyük veya küçük resim yapıp yapmadığınız sadece konuya bağlı değildir – bazı konular yalnızca belirli bir ölçek ister – aynı zamanda oluşturmak istediğiniz efekti de gerektirir. Örneğin, muazzam bir manzara, bir odaya asla giremeyecek şekilde küçük bir tuval dizisi şeklinde hükmedecektir.

Sanat malzemeleri için bütçeniz kısıtlıysa, daha az boya gerektirdiklerini düşündüğünüz için küçük tuvaller kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu senin tek endişen mi olmalı, yoksa istediğin boyutta mı resim yapmalı? Orta büyüklükte bir kanvasın, korktuğunuzdan çok daha az boya kullanırken hem ayrıntıları hem de geniş alanları nasıl boyayacağınızı öğrettiğini göreceksiniz.

Sanat malzemelerinin maliyeti konusunda endişeliyseniz ve bu stresin resminizi engellediğini düşünüyorsanız, çalışmalarda öğrenci kalitesinde boya kullanmayı ve başlangıç ​​renklerini engellemeyi düşünün. Daha sonraki katmanlar için iyi sanatçının kalitesini koruyun.

James Whistler, bazıları üçe beş inç kadar küçük sayısız küçük yağ üretti. Bir koleksiyoncu bunları “yüzeysel olarak, elinizin büyüklüğü kadar, ama sanatsal olarak bir kıta kadar büyük” olarak nitelendirdi.

“Küçük bir figür çizmekten ziyade bir ayak figürü çizmenin hiç de kolay olmadığına inanıyor musunuz? Aksine, çok daha zor.” – Van Gogh

Sanatçıların çoğunun sahip olduğu asıl önemli soru, büyük resimlerin küçük resimlerin daha iyi satış yapıp yapmadığıdır.

Resim Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Resim fırçası temizlerken öncelikle fırça türüne göre yöntem kullanmanız gerekiyor. Akrilik boya fırçası, sulu boya fırçası, yağlı boya fırçası, kuru boya fırçası ve guaj boya fırçası gibi çeşitlerine göre özel yöntemleri olsa da bizler genel bir temizleme bilgisi verelim;

 • İlk olarak fırça temiz bir bez yardımıyla silinir.
 •  Daha sonra fırça kılları elle ovuşturulur ve arada kalmış olan boyalar da temizlenir.
 • Nemli bir bez ile temizleme işlemi daha iyi olur.
 • İlk temizleme süreci sonrasında belirli bir süre su altında tutulur.
 • Yıkama sırasında ılık su kullanılması daha iyi olur ve duru su ile yıkanması yeterlidir.

Fırça türüne göre tiner ya da özel boya temizleyicileri de tercih edebilirsiniz.

Resim Çizmek

Çizemezsen, Boyayamazsın

Gerçek: Bir resim renkli olan bir çizim değildir ve bir çizim henüz renkli olmayan bir resim değildir.

Resim kendi becerilerini içerir. Çizim konusunda uzman olsanız bile, nasıl boyanacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Bazı sanatçılar, boyamadan önce referans olarak kullanmak için ayrıntılı çizimler yapmaktan hoşlanır, ancak çoğu yapmaz.

Bazı sanatçılar, boyamaya başlamadan önce doğrudan tuvallerinin üzerine çizimler yapar, ancak çoğu yapmaz.

Çizim gerekli değildir

Eğer istemiyorsanız, boyamadan önce çizmeniz gerektiğini söyleyen hiçbir kural yoktur.

Çizim yapmak, resim yapmak için ilk adım değildir. Çizim yapmak, sanat yaratmanın farklı bir yoludur. Çizim becerilerine sahip olmak kesinlikle resminize yardımcı olacaktır, ancak kalemlerden ve kömürden nefret ediyorsanız, bu boyamayı öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Asla “düz bir çizgi çizemediğiniz” inancının, resmin getirebileceği keyfi keşfetmenizi engellemesine asla izin vermeyin.

“Resim, gözün 10 işlevini de kapsar; yani karanlık, aydınlık, beden ve renk, biçim ve konum, uzaklık ve yakınlık, hareket ve dinlenme.” – Leonardo da Vinci.

İlk Resminizi Nasıl Yaratırsınız?

Resim yapmak istediğinize karar verdiğinizde, yetenek aldığı mitle karşılaşabilirsiniz. İnanma Coşku ile birlikte boyamayı öğrenme isteği, her şeyden çok ihtiyacınız olan şeydir. Gerçekçi çizmeden resim yapmayı bile öğrenebilirsiniz.

Hangi Boyayı Kullanacağınıza Karar Verme

İlk adım, hangi boyayı kullanacağınıza karar vermektir. Dört ana seçenek yağlar (geleneksel veya suda çözünür), sulu boyalar, akrilikler ve pastellerdir. Bu çok kişisel bir seçimdir: Bir boya türü size uymuyorsa, başka bir tane denediğinizden emin olun.

 • Yağlı boya, geleneksel bir sanatçının aracıdır. Keten tohumu, aspir veya haşhaş gibi yağlarla karıştırılmış ve terebentin ile inceltilmiş pigmenttir. Yağ içerisindeki asitten gelen, hatta kağıt içeren yüzeyleri korumak için gesso ile astarlanmış desteklerde kullanılmalıdır. Yağlı boya yavaş kurur, bu sayede boya palet üzerinde ıslak kalabilir ve boyama için uygulanabilir, bu sayede harmanlanması kolaydır. Temizleme, terebentin veya mineral ruhları gibi çözücüler gerektirir. Suda çözünen yağlar son yıllarda piyasaya sürüldü, boyaları inceltmek ve fırçaları temizlemek için sadece su gerektiriyordu.
 • Sulu boya başka bir geleneksel ortamdır ve çözünürlüğü ve akışı iyileştirmek için arap zamkı ve katkı maddeleri ile yapılan bir bağlayıcı ile karıştırılmış pigment kullanır. Suda çözünür, saydamdır ve tüp, tava ve sıvı halde bulunur. Sulu boya, kuruduğunuzda ve yeniden işlendiğinde, resminizi tamamladıktan yıllar sonra bile suyla yeniden etkinleştirilebilir. Suluboya özellikleri – rahatlığı, taşınabilirliği ve kolay temizliği – hem eski eserler, hem de eskiz defterleri ve görsel dergiler için çok popüler bir ortam olmasını sağlar.
 • Akrilik boya daha modern bir seçenektir – ancak yakın zamanda 1950’lerde sanatçılar için ticari olarak kullanılabilir hale geldi. Akrilik boyalarda, pigment plastik bir polimerde süspanse edilir. Hızlı kuruma süresi için en dikkat çekici olanıdır ve astar kullanmadan hemen hemen her yüzeyde kullanılabilir. Suda çözünür, temizliği çok daha kolaylaştırır (tek ihtiyacınız olan su ve sabun). Akrilik, dayanıklı, esnek, suya dayanıklı bir yüzeyde kurur. Çok yönlüdür ve istenen etkiye bağlı olarak sulu boyalar gibi inceltici veya daha kalın olan yağlı boyalar gibi kullanılabilir.
 • Tomurcuklanan bir pastel ressam olarak, muhtemelen kendi tercih ettiğiniz markalarınızı geliştireceksiniz, ancak o zamana kadar bir kaç göze çarpıyor ya da en azından denemeye değer. John Hersey’in el yapımı Unison pastelleri yeni başlayanlar için mükemmeldir. Tek tek veya renk uyumlu setler halinde satılan yaklaşık 400 farklı pastel ile renkleri istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz. Schmincke, en güzel yumuşak pastelleri mümkün kılar: Neredeyse tereyağlı bir dokuya sahip olan kağıtlar, zaten çok yoğun çalıştıkları alanlarda bile kağıdın yüzeyine süzülürler. Rembrandt soft pastels, çizgi çalışması için mükemmeldir ve erken renk katmanı için kullanılır: Muhtemelen bir tabloyu başlatmak için en iyi pastellerdir.
Renkleri Karıştırmayı Öğrenme

Yeni başlayanlar genellikle renk ve renk karışımından (özellikle “renk teorisi” olarak etiketlendiğinde) uzak dururlar, ancak renk karışımının temelleri özellikle karmaşık değildir. Renk ve pigment, bir sanatçının renk, renk teorisi ve renk karışımını keşfetmek için ömür boyu harcayabileceği çok sayıda boyama imkanı ve nüansı sağlar. Gerçekten de, renk karıştırma genellikle yeni başlayanlara zor gelen bir şeydir, çünkü karmaşık olabilir, ancak renk karıştırma bazı temel ipuçlarına da ayrılabilir.

Bu yüzden, zorluğu benimseyin, öğrenin ve yakında doğru renk tonlarını, tonları ve gölgeleri karıştırıyor olacaksınız. Ve boyayı çöpe atarak boşa harcamak istemiyorsanız, monokrom bir resim yapmak veya değerli bir egzersiz yapmak için beyazla kullanın. Değer ton için başka bir terimdir; bu, renklerin ne kadar açık veya koyu olduğuna işaret eder. Öyleyse, değer alıştırması, resminizde daha açık veya daha koyu tonlar oluşturmak için çalışmayı içerir.

Resim Yapmanın Adımları

Bir resmin oluşturulmasındaki adımlar, sanatçıdan sanatçıya değişiyor ve zaman içinde gelişiyor. Pek çok sanatçı kompozisyonu bir tuval üzerine hafifçe çiziyor, ardından tuval boyunca ana renk alanlarını engelliyor. Daha büyük şekillerle başlayabilir ve yavaş yavaş ayrıntı üzerinde çalışarak daha küçük şekillere doğru çalışabilirsiniz. Bazı sanatçılar katmanlar halinde çalışır, diğerleri ise resmini tek bir oturumda tamamlamak için alla prima (hepsi bir kerede) çalışır. Sanatçılar genellikle çalışmalar (küçük sürümler) veya bir resim için çoklu çizimler yaparlar. Doğru ya da yanlış bir yaklaşım yoktur; sonuçta sizin için en iyi olanı bulmalısınız.

Resimler için Fikirler Bulma

Bazı günler, inebileceğinizden daha fazla fikire sahip olacaksınız; diğerleri, ilham almak için etrafta dolaşırken kendini bulabilirsin. Bu nedenle bir yaratıcılık günlüğü çok yararlı olabilir. Ve resminizde “hata” yaparsanız umutsuzluğa kapılmayın: Bunlar sanatçıların “mutlu kazalar” dedikleri şey olabilir, bu da güzel bir şeyle sonuçlanır. Hala konseptleri ortaya çıkarmak için uğraşıyorsanız, en iyi kitapları resim fikirlerini ve ilhamlarını taramak için keyifli bir ya da iki saatinizi ayırın.

Güvenlik ipuçları

Güvenlik ve sanat malzemeleriyle ilgili 1 numaralı kural açık olmalıdır – özensiz çalışma alışkanlıkları tehlikeli olabilir. Örneğin, elinizde boya bulunan bir sandviç yemekten kaçının. Ne kullandığınızı ve hangi önlemleri almak istediğinizi veya almak istediğinizi ve toksik olmayan sanat malzemelerini nerede bulacağınızı bilin.

Resim Çizme

Resim, gözün on işlevini kapsar; yani karanlık, aydınlık, beden ve renk, şekil ve konum, uzaklık ve yakınlık, hareket ve dinlenme.
Hem bir meslek hem de bir uğraş olarak yüzyıllarca süren bir eğlence olduğu bilinen resim bugünün en saygın ve zevkli hobilerinden biri olmaya devam ediyor. Ancak resim yapmak sadece sanatsal bir çaba olmakla sınırlı değil, aynı zamanda birçok sağlık yararına da sahip. Son derece etkili terapötik ve sakinleştirici teknikler, biri için zihinsel ve fiziksel sağlığı artırmaya yardımcı olabilir.

Kişi tamamen yaratıcı bir çabanın içine girdiğinde, kendinizi “akış” olarak bilinen şeyde bulabilirsiniz. Bu meditatif benzeri durum aklınıza odaklanır ve geçici olarak tüm endişelerinizi bir kenara iter. Sanat yaratmak, beyninize normal düşüncelerinizden bir mola vererek dikkat dağıtıcıdır. Aslında, bir boya fırçası almak için birçok neden var ama işte ilk 10:

Olumlu Zihniyet: Resim, görsel çevrenizin estetiğine maruz kalmayı öğretir ve yaşam içindeki güzelliği takdir etmenizi sağlar. Bir ağacın kabuğunun dokusu veya bir kedinin kürkü için yeni bir değer kazanırsınız; beyaz duvarların bariyerinde bile oynayan çeşitli vurgu ve gölgelerden bazıları. Etrafınızdaki güzelliği kucaklamak size dünyaya daha olumlu bir bakış açısı kazandırır ve hatta akıl hastalığı riskini azaltabilir.

Yaratıcılığı artırır: Resmin soyut veya gerçekçi, minimalist veya kaotik olmasına rağmen, resimler sanatsal ifade tarzlarıdır. Soyut sanat, sanatçının ilginç, geleneksel olmayan eserler yaratmasını gerektirirken, gerçekçi sanat, resmin hayata geçmesini sağlamak için yaratıcı yollar bulmasını gerektirir. Sanatçılar, yenilikçi olmayı, yaratmayı (hatta yeniden yaratmayı) kişisel dokunuşlu bir şeyi, en derin ifadelerini ve motivasyonlarını ortaya çıkaran yeni bir yetenek arzular.

Konsantrasyon ve iyileşme: Birkaç saat boyunca kendilerini boyama veya bir şeyler yaratma içine çeken insanlar, çok güçlü bir konsantrasyon durumunda, daha saf bir alana girerler; kendilerini çevrelerinden soyutlarlar ve zaman geçmeden farkına varmazlar. Fiziksel ağrılar kaybolur; Neredeyse vücudumuzu terk etmeden başka bir boyuta girmek gibi. Bu konsantrasyon durumuna Alfa denir; beynin bir kısmı bilinçli, diğeri bilinçsizliği dışarı çekiyor. Daha fazla konsantrasyon var çünkü yaratılana saf bir enerji iletiliyor ve yorgunluk, acı veya diğer koşullar hissetmeden saatler geçirebiliriz (diğer aktivitelerden farklı olarak.) Bu, dua, meditasyon, müzik yoluyla elde edilene benzer bir durumdur., aromaterapi ve âşık olmak. Ressamlarda mucizevi geçici iyileşme vakaları olmuştur, müzisyenler, bu haldeyken, kendi atrofik ellerini hareket ettirebilen veya yaratırken ya da uygularken acı hissetmeyen müzisyenlerdir. Ressamlar Renoir, Gauguin ve müzisyen Andrés Segovia bunun örnekleridir.

Duygusal zeka: Duygular, hepimizin içinde bulunduğumuz yaratıcı dünyanın bir parçasıdır. Bu duyguların resim üzerinden akması, kalp ile zihin arasında bir uyum yaratmaya yardımcı olur, bu da bizi mutluluğu, sevgiyi, empati ve huzuru deneyimlemeye yönlendirir. Yaşadığımız bu kaotik dünyada, resim yoluyla elde ettiğimiz görselleştirme ve rahatlama, uzun vadede duygusal, organik, enerjik ve ruhsal varlığımıza yarar sağlayan araçlardır.

İnce motor becerilerinizi keskinleştirin: Geniş kökenden ince detaylara kadar, resim uygulamak el-göz koordinasyonunu geliştirir ve motor becerilerini geliştirir. Bu, yazma ve el yazısı gibi iyi etkinliklerin geliştirilmesine yardımcı olur, ancak resim, spora katılmak gibi daha geniş etkinliklerde koordinasyonu da artırabilir.

Azim: En yenilikçi fikirlerin bile korkunç şekilde yürütülebilmesi olasılığı vardır. Bir resim sizin düşündüğünüz şekilde ortaya çıkmazsa, parça olmasını istediğiniz gibi olana kadar problemleri çözmeye karar verirsiniz. Bu deneme yanılma döngüsü zaman zaman görünüşte sonsuza dek sürebilir, ancak daha yetenekli ve daha kararlı bir kişi yapabilir. Hayal kırıklığı ile karşı karşıya kaldığınızda, sıkı çalışmayla, yaşamdaki hedeflerinize daha fazla ulaşmanızı sağlayacak iyileştirme konusunda kesin olacağınız fikrini benimsersiniz.

Kendine güvenme: Tıpkı sıkı çalışmayı bilmek daha iyi sonuçlar verir, mutlu olduğunuz bir tabloyu bitirmek harika hissettirir ve size özgüveninizi arttırır. Akranlarınızdan olumlu geri bildirimler almak, kendi işinizi kendiniz yapmanın getirdiği kendine güvenme duygusunu da arttırır.Kültürel bilgi: Resim, öğrenme tekniklerinin çeşitliliğini ve zorluklarını öğreterek, görsel sanatlar için takdirinizi arttırır. Popüler modern ve tarihi sanat eserleri ve trivia bilgisi, çeşitli kültürler ve şirket dereceleri içinde girişimi teşvik eden, paylaşılabilecek bir bilgi sunar. Başkalarıyla ilişki kurmak, bağı güçlendirmeyi, sosyal becerileri arttırmayı ve daha yüksek mutluluk seviyelerine yol açacaktır.

Eleştirel düşünme: İhtiyacınız olan rengi elde etmek için hangi fırçanın kullanılacağını veya hangi boyaların karıştırılacağını seçmek sizi daha kararlı bir insan yapar. “Sadece sanat” konusunda karar vermek gibi görünse de, bu tür kararlar problem çözme becerilerini geliştirir ve ressamlara yeni durumlara yaklaşmak için yenilikçi teknikler geliştirmelerini öğretir. Karar verme becerileri zihninizi daha verimli hale getirir ve bu yetenek stresi azaltabilir.

Sözsüz iletişim: Resim, en derin düşüncelerinizi ve duygularınızı iletmenizi sağlar; sanatınız aracılığıyla sözlü olarak ifade edemediğiniz kişiler bile. Bir resmin binlerce kelimeye değdiğini ve bu kelimelerin ne olabileceğini dile getirdiğini- dünyadaki güncel olayları veya kişisel olayları yansıtıp yansıtmadıklarını- sözsüz bir düzeyde iletişim kurabilmelerinin sağlıklı bir duygu yayılımı olarak hizmet edebileceğini söylüyorlar.

Bu yüzden size kalmış, sağlığınız, eğlenceniz veya kişisel hedefiniz, resim yapalım!

Resim Kolay Olmalı Mı?

Gerçek: Kim diyor? Neden yapmaya değer bir şey kolay olsun ki?

Göreceli olarak kısa sürede resim yapmak için herkesin (gölgeleme, perspektif kuralları, renk teorisi vb.) Öğrenebileceği birkaç teknik vardır. Ancak sıradanlığın ötesine geçmek için gerçek bir çaba sarfediyor.

Büyük sanatçılar kolay görünmesini sağlayabilir, ancak bu ‘kolaylık’, herhangi bir büyük beceri gibi, yıllarca süren sıkı çalışma ve uygulamalardan geçmiştir.

Resmin Kolay Olmasını Beklemeyin

Resmin kolay olması gerektiğine inancınız varsa, kendinizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz. Tecrübe ile, bazı yönler daha kolay hale gelir – örneğin, bir rengi diğerinin üzerine sürüklediğinizde sonucun ne olacağını bilirsiniz – ancak bu, resmi bitirmenin kolay olduğu anlamına gelmez.

Şüpheli? Pekala, işte Robert Bateman’ın söyleyecekleri: “Duyduğum bir şaheserin bir tanımı … onu gördüğünde, ilk defa görmekte olduğunu hissetmelisin ve yapmadan yapılmış gibi gözükmeli. çaba. Bu çok, çok zor bir kıstas. Daha önce bir şaheser olduğumu söyleyemem, ama her resim ile mücadele ederken – ve hepsi bir mücadele – genellikle bu iki hedefe yakın olmadığımı hissediyorum. ”

Bateman “kolay parçalar” diyor: “Bir önceki yılın çalışmasının bedenine bakarsam ve birçok kolay parça görürsem, kendimi hayal kırıklığına uğrattığımı hissediyorum.”

“Meleğin ayaklarında başkalarının ustalarına boyamak, meleklerin kendi içinde nerede yaşadıklarını keşfetmekten daha kolay” (“Sanat ve Korku” da David Bayles ve Ted Orland).

Resimde Renk

Kontrast ve ton kullanılan renk sayısından daha önemlidir. Resimde bir çok rengi bir araya getirmek, çamur yaratmak için bir reçetedir ve sanatçılar çamurlu renklerden nefret eder.

Boya kutunuzu çok sayıda renkle doldurmak kolaydır ve mevcut aralık göz önüne alındığında kesinlikle caziptir. Ancak her rengin kendine özgü bir ‘kişiliği’ veya özellikleri vardır ve bir başkasına geçmeden ya da bir başkası ile karıştırmadan önce nasıl olduğunu tam olarak bilmeniz gerekir. Bir rengin nasıl davrandığını bilmek size başka şeylere konsantre olma özgürlüğü verir.

Basit Renk Teorisi ile Başlayın

Mavi ve turuncu gibi iki tamamlayıcı renkle başlayın. Bunları bir resim oluşturmak ve ne düşündüğünüzü görmek için kullanın. Tüm spektrumu kapsayan bir tablodan daha dinamik değil mi?

İkna olmadınız mı? Dünyevi kahverengiler ve sarılarla dolu Rembrandt’ın resimlerine bakarak zaman geçirin. Daha fazla renkle resimlerini “canlandırması” gerektiğini savunacak birini bulmak zor. Bunun yerine, sınırlı paleti karamsarlığa ekliyor.

“Renk doğrudan ruhu etkiler. Renk klavyedir, gözler kırıcılardır, ruh birçok ipi olan piyanodur. Sanatçı ruhta titreşimlere neden olmak için bilerek ya da bir başkasına dokunan eldir.” – Kandinsky

“Doğa, tüm resimlerin renk ve biçimindeki unsurlarını içerir, çünkü klavye tüm müziğin notlarını içerir. Ancak sanatçı, koleksiyonun bu öğeyi seçmek, seçmek ve gruplamak için doğar … sonuçta güzel olabilir. .” – Whistler

“Bir renkçi, varlığını basit bir karakalem çiziminde bile tanır.” – Matisse.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön